Вільне програмне забезпечення
Існує дві категорії програмного забезпечення - пропріентарне і вільне.
Пропріентарне ПО поширюється в основному на платній основі, причому на кожен комп'ютер (робоче місце) потрібно купувати окрему ліцензію. До пропріентарного ПО відносяться операційні системи MicroSoft Windows, офісні пакети MicroSoft Office, та й більшість програм для Windows. Інтереси виробників пропріентарного ПО захищають закони з охорони авторських прав, за використання контрафактних копій пропріентарного ПО загрожує адміністративна і навіть кримінальна відповідальність.
Вільне ПЗ поширюється на безкоштовній основі під однією з вільних ліцензій (GPL, BSD, Apache і ін.), Програми можуть встановлюватися на будь-яку кількість комп'ютерів, на них доступні вхідні тексти програм. До вільних належать операційні системи сімейств LINUX і FreeBSD (UBUNTU, FEDORA, CentOS і багато інших), офісні пакети OPEN Оffice і LIBRE OFFICE, системи управління базами даних MySQL, POSTGRESQL і тисячі інших програм. Незважаючи на свою безкоштовність, це серйозні і якісні програмні продукти, що розробляються спільнотами програмістів і спонсоровані такими найбільшими виробниками пропріентарного ПО, як IBM, ORACLE. SAMSUNG і навіть MICROSOFT.
Використання вільного програмного забезпечення дозволяє істотно знизити витрати на покупку ліцензій. Так, купивши MS Windows 7 Professional (~ 1600 грн.) Ми набуваємо права тільки на операційну систему та WEB-броузер, офісний пакет MS Office 2010 Prof варто ще ~ 1700 грн. , Та річна підписка на антивірус стоїть 100 - 150 грн. Можна заощадити, купуючи пакети корпоративних ліцензій (OLP, від 5 і більше ліцензій). Але і в цьому випадку отримуємо суму, приблизно рівну вартості "заліза" (т.е.самого комп'ютера).
Завантаживши ж з Інтернету і встановивши, наприклад UBUNTU, ми отримуємо безкоштовно ліцензійно чисту систему з усіма необхідними програмами. До того ж не потрібно установка антивірусів - внаслідок кращої захищеності ОС сімейства LINUX.
Особливо помітна різниця у вартості серверного ПО - там ціни виражаються п'ятизначними числами. У той же час є безкоштовна серверна ОС СentOS, що представляє собою відкриту копію Red Hat Enterprice Linux Server - платного промислового серверного ПЗ корпоративного рівня. Зрозуміло, на CentOS не поширюється фірмова (платна) техпідтримка Red Hat, але завжди можна знайти допомогу на форумах спільноти.
Які проблеми можуть виникнути при переході на вільне ПЗ?
По-перше потрібно перенавчання працівників по роботі з новими програмами.
По-друге, не всі пропріентарнi програми мають вільні аналоги, частину програм прийдеться або запускати під емулятором WINE, або під віртуальними машинами з WINDOWS, або частину комп'ютерів доведеться залишити під WINDOWS.
Офісні пакети OPEN OFFICE і LIBRE OFFICE є повноцінною заміною MS OFFICE і сумісні з його форматами документів. Проблеми (порушення форматування) відзначаються тільки при імпорті документів зі старих форматів (MS Оffice 2000 і раніших версій).
Нарешті, вільних програм дуже багато і не всі з них ще досягли рівня, достатнього для промислового використання, існує проблема вибору надійних програм, Що добре себе зарекомендували.
Наші фахівці мають досвід використання вільного програмного забезпечення та можуть допомогти в його виборі, установці і навчанні.